MATERIÁLY I. - Merino vlna
Admin 01. 03. 2022 Módní poradna
V našem malém seriálu o materiálech Vám přestavíme vlastnosti a použití jednotlivých materiálů a nevynecháme ani tipy na údržbu, aby Vám oblečení vydrželo jako nové co nejdéle. V první části se podíváme na jeden z nejstarších, a přitom nejsofistikovanějších materiálů vůbec - vlnu merino.
Merino je vlna ze speciálně vyšlechtěných ovcí chovaných v oblasti Austrálie a Nového Zélandu. Právě díky unikátnímu šlechtění těchto plemen vykazuje merino vlna špičkové vlastnosti a je vyhledávaným materiálem pro výrobu vysoce funkčního termoprádla a oblečení.
Izolační schopnost merina dokáže udržet organismus v perfektní tepelné pohodě a dokáže nasát vlhkost až do 35% svého objemu, čímž zajišťuje pocit sucha a vysokou hřejivost i při nadměrném pocení při náročných sportovních výkonech.
Vlna merino má navíc dokonalé antibakteriální schopnosti a nezapáchá ani při opakovaném propecení. Prádlo vyrobené z merino vlny působí vleice přirozeně a perfektně eliminuje nežádoucí pocit škrábání. Díky těmto vlastnostem jsou produkty z merino vlněného úpletu naprostou špičkou v oblasti termoprádla. Nosí se jako první či druhá vrstva.
Použití: merino vlna je vyhledávaným materiálem v high-end sofistikovaném odvětví funkčního a sportovního prádla a oblečení. Typické použití pro běh, turistiku, lyžování, horolezectví, cyklistiku, golf a další druhy outdoorových aktivit provozovaných za každého počasí.
Co jste možná nevěděli:
-
Jemný až hedvábný omak - nejjemnější typy merino vlny (SUPERFINE) mají vlákna o průměru 16 mikrometrů (mikronů), tj. 0,016 milimetru. Pro srovnání: lidský vlas má průměr 100 mikrometrů
-
Termoregulační schopnost - vlněné textilní materiály vytvářejí na těle mikroklima, které zabraňuje rychlému průniku vnějšího klimatu k pokožce - ať již chladného v zimě (vlna "hřeje"), nebo horkého v létě (vlna "chladí")
-
Odvod potu - povrch vlákna je hydrofobní, odpuzuje pot, který se buď odpaří, nebo je-li zadržován (například další vrstvou oděvu), vsákne se dovnitř vlákna, které je naopak hydrofilní. Vnitřek vlákna vlny má schopnost absorbovat vlhkost až do 30% své váhy, aniž by vlákno bylo vlhké nebo studené. I plně "nasáté" vlákno zůstává na omak suché a zároveň neztrácí nic ze své termoregulační schopnosti.
-
Prodyšnost - vlněný textilní materiál je i v husté struktuře dobře prodyšný, "dýchá". Tato vlastnost zároveň umožňuje vlhkosti ve vláknech rychle se odpařovat. Prodyšnost je zajištěna nepravidelnou povrchovou strukturou vlněného vlákna, které je tvořené mikroskopickými šupinkami.
-
Antibakteriální schopnost - vlna je tvořena z 90% z proteinů (keratin), váže na sebe škodlivé látky včetně virů a bakterií, omezuje jejich rozklad a množení. Vlněný oděv ani po několikanásobném užití nezapáchá. Popřípadě stačí vlněný oděv vyvětrat, čímž se případných pachů sám zbaví.
-
Vlna je antialergenní - nejsou známy žádné alergické reakce na vlnu (pozor, nezaměňovat s tzv. "alergií" na vlnu, kdy se lidé s citlivou kůží cítí nepohodlně při nošení běžné vlny, která má velký průměr v mikronech). Merino vlna EXTRA FINE, popř. SUPER FINE (se 16 mikrometry) má jemný, téměř hedvábný omak, že nevadí ani zatvrzelým odpůrcům vlny.
-
Vlna chrání před UV zářením - což mnohá syntetická vlákna nečiní vůbec, nebo jen nedostatečně.
-
Duté vlákno - ovčí vlna je přirozeným dutým vláknem
Další články o materiálech:
MATERIÁLY III. - Viskóza, rayon a umělé hedvábí