Zavolejte nám (Po-Pá 9-14)
Jak vybrat ty správné punčocháče?

Jak vybrat ty správné punčocháče?

Admin 18. 01. 2022 Módní poradna

Punčochy, samodržky, 20 DEN, stahovačky, síťované, 40 DEN, silonky, nylonky... Aneb abyste příště u nabídky punčochového zboží netápali.

Doby, kdy jediným účelem punčoch bylo zahřátí v chladivých dnech, jsou už dávno pryč. Dnes nám slouží spíše jako módní doplněk i součást společenské etikety.  

První nylonky uzřely světlo světa koncem 30. let minulého století v USA a předurčily vývoj materiálů punčochového zboží. Drtivá většina punčoch se dnes vyrábí z polyamidových vláken s příměsí elastických vláken (Lycra, Spandex atp.). Díky vysoké elasticitě se punčochy dokáží přizpůsobit téměř jakékoliv postavě a pro jejich výběr nám stačí údaj o naší výšce. U zdravotních a kompresních punčoch tvoří podíl elastických vláken 25 až 30 procent. 

 


 

Podle čeho vlastně punčocháče vybíráme?

  • Označení DEN. Denier (den) určuje jemnost použité příze, sílu vlákna. Čím je číslo vyšší, tím jsou punčocháče pevnější a silnější (méně průhledné). Nejběžněji dostupné jsou označení 10, 15, 20 a 40 DEN, teplé a zimní punčochy mívají označení 70, 150 i 200 DEN.
  • Barva. Kromě klasické nabídky černé a odstínů tělové podle Vašeho typu pleti, je na trhu k dostání nepřeberné množství různých barev a vzorů, matné či s vysokým leskem, s květinovým či grafickým vzorem. Konečně, punčocháče můžou být tím nejvýraznějším doplňkem Vašeho outfitu. 
  • Typ. Ponožky, podkolenky, punčochové kalhoty, samodržící punčochy či punčochové kalhoty do podvazků? Se zpevněnou špičkou, sedem, klínkem, či bez? Výběr záleží v prvé řadě na Vašem zvyku, pohodlí ale i typu příležitosti, na kterou se chystáte. Ostatně, etiketa káže nosit punčocháče na každou formální příležitost - na pracovní schůzky i společenské události.  

   

                             

 

Vybírejte ze široké nabídky v kategorii Punčochy